Służby ratunkowe korzystają z wielu różnorodnych sprzętów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że ratownicy czy strażacy wykorzystują siłowniki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać zalety ich stosowania, a także sposób pracy. Czym więc są siłowniki pneumatyczne?
Siłownik pneumatyczny – niepozorny, a jednak niezwykle istotny
Czasami otaczają nas rzeczy, o których nie mamy dużego pojęcia, a gdy przyjrzymy się im bliżej okazuje się, że pełnią bardzo ważną rolę. To możemy powiedzieć o siłownikach pneumatycznych, które rzeczywiście są niepozorne, a jednak ich spektrum zastosowania jest spore. Dodatkowo też w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo. Zacznijmy jednak od początku: czym jest siłownik pneumatyczny? Otóż tutaj musicie wiedzieć, że jest on głównym i najważniejszym elementem całego układu pneumatycznego. Określa się go elementem wykonawczym, który przetwarza energię sprężonego powietrza na siłę. Odbywa się to niezwykle prosto. Otóż siłownik pneumatyczny przesuwa tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego. Warto tutaj zauważyć, że na tłoczysku zamontowany jest tłok i właśnie ten tłok dzieli przestrzeń w środku cylindra na dwie komory. Do jednej z nich zostaje wpuszczone sprężone powietrze. Dzięki temu następuje przesunięcie tłoka pneumatycznego. Z kolei na końcu dochodzi do wysuwu lub wsuwu tłoczyska. W tym przypadku wykorzystuje się medium jakim jest sprężone powietrze. To medium uznawane jest za ekologiczne, ma neutralny wpływ na środowisko. Rzecz jasna na tym zalety się nie kończą, bo trzeba też pamiętać, że sprężone powietrze, w przeciwieństwie do energii elektrycznej dostępne jest niemal wszędzie. Choć może nie jest najtańszym medium, to jednak wybierając odpowiedni model siłownika pneumatycznego, można ograniczyć koszty eksploatacji. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na skoki robocze. Ich zakres wynosi od 1 mm do ok. 3 tys. mm, przy czym im większy skok, tym zużycie sprężonego powietrza jest wyższe. Przejdźmy więc teraz do rodzajów siłowników pneumatycznych.
Siłowniki pneumatyczne – rodzaje, które są przydatne w różnych warunkach
Jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. Mogą one różnić się wielkością, zastosowaniem, ale też rodzajem uszczelnień, które posiadają. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego, możemy wyróżnić siłowniki liniowe, kątowe i krzywoliniowe. Najczęściej wykorzystuje się siłowniki liniowe jednostronnego działania i dwustronnego działania. W przypadku tych pierwszych tłok przesuwany jest za pomocą sprężonego powietrza w kierunku, w którym występuje większe obciążenie. Oczywiście może się okazać, że nie ma obciążenia, wtedy sprężyna powoduje powrót tłoczyska do pierwotnej pozycji. Takie rozwiązanie rzeczywiście zmniejsza obciążenie sprężarki.
Z kolei siłowniki dwustronnego działania zapewniają doprowadzenie powietrza do jednej i drugiej komory. W tym samym momencie następuje odpowietrzenie przeciwległych komór cylindra. Doprowadzone powietrze działa ciśnieniem na tłok, co skutkuje wysunięciem się tłoczyska. Aby ten element powrócił do swojej pierwotnej pozycji sprężone powietrze zostaje doprowadzone z drugiej strony siłownika pneumatycznego. Tego typu siłowniki znajdziecie w ofercie producenta siłowników pneumatycznych Pneumatig.
Siłownik pneumatyczny – dla bezpieczeństwa i ochrony
Wbrew pozorom siłowniki pneumatyczne nie mają zastosowania tylko w przemyśle. Otóż wykorzystują je też służby ratunkowe, choćby strażacy w przecinakach i rozwierakach. Dzięki zastosowaniu energii sprężonego powietrza to urządzenie wytwarza siłę i właśnie dzięki tej sile można ratować ludzi zakleszczonych w samochodach. Warto tutaj zauważyć, że sprężone powietrze jest łatwo dostępne w przeciwieństwie choćby do energii elektrycznej. Z tego też powodu służby ratunkowe korzystają z siłowników, gdyż dzięki nim mogą uzyskać dużą siłę, a przy tym ich stosowanie jest w pełni bezpieczne. Siłowniki można wykorzystać nawet w bardzo trudnych warunkach, w tym w miejscach, gdzie występuje ryzyko wybuchu. Ich używanie zapewnia też bezpieczeństwo służbom ratunkowym, wszak są one nie tylko neutralne dla środowiska, ale również dla osób, które je obsługują. Nie grozi im zatrucie ani poparzenie. Wykorzystanie siłowników zastępuje wykorzystanie jedynie siły rąk ludzkich. Oczywiście należy postawić na naprawdę dobre urządzenia mechaniczne, które posiadają dobre uszczelnienia. Można je znaleźć w ofercie producenta siłowników.