
Automatyka budynkowa to pojęcie, które coraz częściej przeplata się w myślach wielu osób. Samo słowo „automatyka” pojawia się zarówno w kontekście budynków przemysłowych, jak i nieruchomości mieszkaniowych (budynki, domy, mieszkania). Wszystkie systemy odpowiedzialne za wspomnianą automatykę umożliwiają na zdecydowanie prostsze realizowanie różnych procesów. Co więcej, zapewniają również bardzo wysoką oszczędność czasu i co najważniejsze – pieniędzy.
Automatyka dla domu i budynku
Definicja pojęcia „automatyka budynkowa” nie jest jednoznaczna, dlatego nie można jej przypisywać tylko do jednej kategorii. Sam telewizor smart nie jest dziś wyznacznikiem nowoczesności. Dziś pojmowana jest ona poprzez pryzmat inteligencji. Systemy smart home składają się właśnie z takich inteligentnych elementów, które bardzo dobrze ze sobą współpracują oraz w czasie rzeczywistym reagują na czynniki zewnętrzne o charakterze zmiennym.
Kwestią ujednolicenia: Smart home to system, który korzysta z urządzeń realizujących poszczególne czynności w sposób zautomatyzowany. Bez udziału użytkownika (domownika) lub z jego bardzo ograniczonym udziałem.
Automatyka budynkowa a przemysłowa
Warto tutaj nadmienić, iż automatyka domowa różni się od automatyki przemysłowej. Obie składają się z nieco podobnych elementów, jednak pozwalają na realizację trochę innych procesów i funkcji.
Ogólne założenia podkreślają jednak, że w skład instalacji smart home wchodzą inteligentne:
-
oświetlenie,
-
alarmy i monitoring (kamery, systemy monitoringu),
-
wentylacja, ogrzewanie i klimatyzacja,
-
furtki i bramy,
-
urządzenia peryferyjne, RTV i AGD,
-
system bądź systemy nawadniające,
-
systemy ppoż.
Poszczególne urządzenia, takie jak, np. lampy, grzejniki, czy też zraszacze, mogą działać też na zasadzie wcześniej ustalonego harmonogramu. Oznacza to, że mogą aktywować się samoistnie poprzez wykryty ruch, zmianę temperatury, czy też porę dnia – wszystko to dzięki czujnikom obecności.
Obsługa instalacji smart dla domu
Jeżeli chodzi o proces sterowania takim systemem, to można to robić na kilka sposobów. Nie tylko poprzez czujniki ruchu, ale także sterowniki, moduły i przeróżne regulatory. Warto tutaj wspomnieć też o tym, że systemy smart i automatyka budynkowa może pracować zarówno za pośrednictwem przewodowego systemu, jak i bezprzewodowego.
W zależności od instalacji użytkownik może zmieniać parametry systemu poprzez jego kontrolę za pomocą takich mechanizmów jak panele sterowania, piloty sterowania zdalnego, aplikacje mobilne, czasowe programatory oraz chmurę (cloud system).
Możliwości systemów smart dla domu i budynku jest bardzo wiele. Dobrze dobrane czujniki mogą korzystnie wpłynąć na codzienność domowników i co najważniejsze – przynieść sporo oszczędności. Warto pamiętać jednak o tym, by mądrze wybierać poszczególne przyciski. W związku z procesem montażu i instalacji pomocna może okazać się zatem pomoc firm, które na co dzień zajmują się wdrażaniem tego typu rozwiązań do domów oraz budynków, a także mieszkań i innych nieruchomości.