
W przypadku, gdy pracujemy za granicami Polski, możemy się obawiać tak zwanego podwójnego opodatkowania. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy rozpoczęli swoją działalność gospodarczą za granicą, ale mają również dochody z tej działalności również na terenie naszego kraju. Wówczas można się spodziewać opodatkowania w jednym, jak i w drugim kraju. Jak uniknąć tej kwestii? Czy istnieją sposoby na uniknięcie podwójnego opodatkowania?
Czym jest podwójne opodatkowanie
Podwójne opodatkowanie ma miejsce wówczas, gdy osiągamy dochody w kilku krajach, mianowicie w Polsce i jeszcze jednym kraju, w którym prowadzimy działalność. Najprościej mówiąc, jeśli jesteśmy przedsiębiorcami prowadzącymi firmę w Polsce i na przykład w Niemczech, lub innym kraju, możemy mieć do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. Taki podatek dotyczy dochodów lub majątku jednej osoby, lub spółki, wygenerowanych przez tą samą firmę. Podwójny podatek może być krajowy, lub międzynarodowy.
W przypadku pierwszego, ma on miejsce, gdy dochód osoby prawnej po rozliczeniu podatkowym rozdzielony jest między różnych właścicieli akcji firmy w charakterze dywidendy. Natomiast, jeśli chodzi o podatek międzynarodowy, to podwójne opodatkowanie wynika z praw podatkowych i obowiązków rozliczenia się w dwóch państwach. Jesteśmy wówczas zobowiązani prowadząc taką firmę do zapłacenia podatków dotyczących tego samego przedmiotu w dwóch krajach.
Kto może być podwójnie opodatkowany
Podatki pochłaniają sporą część naszych dochodów, ale w Polsce do rozliczenia się z państwem zobowiązany jest każdy obywatel. Nie każdy jednak musi płacić podwójne opodatkowanie. Na podwójne opodatkowanie narażeni są zwłaszcza:
- przedsiębiorcy uzyskujący dochody w innym kraju, niż ten, który zamieszkują,
- pracownicy, którzy zostali oddelegowani na krótki czas do pracy poza granicami kraju,
- ci, którzy pobierają zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, ale mieszkają szukając zatrudnienia w innym kraju,
- a także emeryci, którzy pobierają emeryturę w innym kraju niż kraj, który zamieszkują.
Należy pamiętać jednak, że wiele krajów ma indywidualne ustalenia co do płacenia podatków w danym kraju i nie zawsze jest to obowiązek, by rozliczać się podwójnie. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów warto odwiedzić stronę: https://pragmago.pl/porada/jak-uniknac-podwojnego-opodatkowania/. Istnieją bowiem sposoby, które pozwolą na uniknięcie podwójnego opodatkowania.
Co zrobić, żeby uniknąć podwójnego opodatkowania
Nie zawsze trzeba płacić podwójny podatek. Oto kilka sposobów, jak tego uniknąć. Po pierwsze możemy zastosować zasadę terytorialności, czyli płacenia podatku wyłącznie w miejscu, w którym uzyskujemy dochody lub w tym, w którym mieszkamy, działa tutaj wówczas zasada kraju. Dobrym sposobem jest również metoda wyłączenia, a polega ona na zwolnieniu z płacenia podatku w danym kraju, w którym dana osoba ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, osiąga dochód lub posiada dobra materialne w innym państwie i może podlegać tam opodatkowaniu, to państwo siedziby lub zamieszkania może zwolnić od opodatkowania.