Ptomainy, czyli trupie jady
Wspomniane w powyższym akapicie trupi jad, stanowi z cała pewnością jedno z największych zagrożeń dla osób przebywających w pomieszczeniu przed dezynfekcją po zmarłym. Tzw. ptomainy wydzielane są w trakcie procesów gnilnych rozkładających się zwłok i cechują się szczególnie intensywnym, odrzucającym zapachem. Największą toksyczność osiąga już w 10 godzinie od momentu zgonu, w związku z czym proces dezynfekcji należy podjąć natychmiastowo.
Kontakt z trupim jadem może skutkować objawami układu:
- oddechowego
- pokarmowego
- krwionośnego
Dolegliwości wspomnianych systemów są często mylone z konwencjonalną grypą jelitową, ze względu na zbieżność objawów takich jak biegunka, wymioty, gorączka oraz ból brzucha. Do zakażenia się trupim jadem może dojść zarówno poprzez bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego, jak również przez noszenie odzieży mającej styczność ze zwłokami.
Bakterie, wirusy i grzyby
Ciało osoby zmarłej wciąż może być nosicielem szeregu chorób zakaźnych, w tym:
- AIDS
- WZW typu A i B
- SARS CoV-2
Wspomniane choroby zakaźne stanowią szczególne zagrożenie dla ludzkiego organizmu. WZW typu B może prowadzić do marskości, a nawet raka wątroby. Wirus HIV, prowadzący do AIDS prowadzi z kolei do znacznie obniżonej odporności, bólów mięśniowo-stawowych, duszności oraz zbyt wczesnej demencji.
Stuprocentowe usunięcie bakterii, wirusów i grzybów gwarantuje ozonowanie pomieszczeń, wykonywane w ramach usług https://www.dezynsekcja-pro.pl/. Dezynfekcja wspomnianą techniką prowadzi również do usunięcia wszelkich mikroorganizmów, roztoczy, alergenów, drobnoustrojów oraz mikrobów, wydzielających się z rozkładającego ciała.
Ślady krwi i fekaliów
Sprzątanie po zmarłych obejmuje również usunięcie zastygłych śladów krwi i fekaliów za pomocą specjalistycznych, silnych środków chemicznych. W ramach dezynfekcji przeprowadzana jest neutralizacja wszelkich tkanek miękkich i płynów ustrojowych, stanowiących poważne zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu.
Nieprzyjemny zapach
Nieodłącznym elementem sprzątania po zmarłych jest dezodoryzacja pomieszczeń, mająca na celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu wydzielanego przez zmarłego. W ramach wspomnianego procesu odór neutralizowany jest zarówno z powietrza, jak również z wszelkich powierzchni i przedmiotów codziennego użytku. Dzięki temu pozbywane są zagrażające bakterie gnilne.
Proces dezynfekcji po zmarłych
Na sprzątanie po zmarłych składa się szereg procesów, takich jak:
- ozonowanie aktywnym tlenem
- zamgławianie ULV
- dezodoryzacja
- czyszczenie chemiczne
- utylizacja przedmiotów zmarłego
Wspomniane wyżej składowe koncentrują się na stuprocentowym usunięciu bakterii, wirusów i grzybów zagrażających zdrowiu osób przebywających w pomieszczeniu ze zmarłym. Szczególnie istotne jest usunięcie zastygłej krwi i tkanek miękkich, które mogą gromadzić w sobie szkodliwe mikroorganizmy. W sprzątaniu po zmarłym konieczna jest również neutralizacja nieprzyjemnego zapachu, mikrodyfuzja dyfuzorem, a także dezynfekcja tzw. aktywną suchą mgłą.