
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Kiedy dzieci postanawiają opuścić rodzinny dom, zwykle rodzice odczuwają tę zmianę jako pewną stratę. Co zrobić, żeby nie opanowało Cię przygnębienie i poczucie pustki po wyprowadzce dzieci? Dowiedz się, czytając poniższy tekst!
Czym jest syndrom pustego gniazda?
Kiedy dorosłe dzieci opuszczają rodzinny dom, rodzice boleśnie odczuwają zmiany. Nawet jeśli prowadzą jeszcze życie zawodowe i mają swoje pasje oraz zainteresowania, opustoszałe nagle mieszkanie nie napawa optymizmem.
Pustka i cisza mogą działać przygnębiająco nie tylko ze względu na zwykłą tęsknotę za dziećmi, które przecież odkąd się urodziły zawsze związane były z Wami silną więzią i uczestniczyły w domowym życiu. Wraz z ich dorośnięciem i opuszczeniem rodzinnego domu przychodzą również refleksje związane ze starością oraz śmiercią. Nie możesz się jednak poddać złym nastrojom. Spróbuj dostrzec dobre strony tej sytuacji, z którą i tak musisz się pogodzić.
Podporządkuj tryb życia sobie i swojemu partnerowi
Dotąd zawsze trzeba było uwzględnić potrzeby całej rodziny. Nawet jeśli Ty i Twój partner jesteście już dawno na emeryturze, a Wasze dzieci wstawały o 6 rano do pracy, karnie wyłączaliście telewizor o 22.00, żeby nie hałasować. Teraz możecie oglądać ulubione filmy nawet do 5 rano – nikomu nie przeszkadzacie. Nie zrywają Was też o świcie dźwięki rozpoczynającego się dnia – poranek to kwestia umowna i jeśli lubicie długo spać, możecie wstać z łóżka choćby w południe.
Nawet jeśli nie jesteście jeszcze emerytami i Wasz tryb życia podporządkowany jest godzinom pracy, to z czasem wolnym możecie robić, co Wam się podoba – nigdzie nie musicie się spieszyć. Nie ma znaczenia, czy w danym dniu zrobicie obiad, czy też nie, albo czy posprzątacie mieszkanie, czy odłożycie to na później.
Skorzystajcie z tego, że mieszkacie sami
Dzielenie mieszkania wyłącznie z partnerem ma wiele zalet. Jest nią choćby możliwość ożywienia Waszego życia intymnego. Ukrywanie się z bliskością przed dorosłymi dziećmi jest dość krępujące. Teraz nie musicie już czekać na sprzyjające okoliczności. Jeśli chcesz, kup erotyczne gadżety w dowolnej ilości, a nawet zamów seks-maszynę online. Już nie musisz skwapliwie chować „zabawek” czy wyrafinowanej bielizny natychmiast po ich użyciu – możesz posprzątać później bez obaw o to, że ktoś niespodziewanie wejdzie do pokoju. Skorzystajcie ze swobody, której nie mieliście od lat!
Okazja do realizacji pasji, które zajmują przestrzeń
Zawsze marzyłaś o pracowni krawieckiej, w której wreszcie będziesz mogła mieć wszystko na wyciągnięcie dłoni? Dotąd po każdym szyciu musiałaś chować maszynę do szafy, żeby zwolnić kuchenny stół? Kiedy dzieci opuszczają dom macie do dyspozycji znacznie więcej przestrzeni. W zależności od warunków mieszkaniowych, możesz zaadaptować na swoją pracownię może nawet cały, sporej wielkości pokój.
Miejsca wystarczy również na kolekcję wędek Twojego partnera, z którymi dotąd chował się w najciemniejszym kącie piwnicy. A może uda się Wam zaaranżować jadalnię, o której zawsze marzyliście, albo uprawiać egzotyczne, duże rośliny doniczkowe, na co nigdy nie było wystarczającej ilości miejsca.
Wyprowadzka dzieci nie oznacza utraty kontaktu
Choć dzieci opuściły dom rodzinny, nie oznacza to przecież ich utraty. Dorosły, mają swoje życie, ale ciągle pozostają Waszymi dziećmi. Jeśli wyprowadzają się blisko i zamieszkają w tym samym mieście czy w sąsiedniej miejscowości, z pewnością będziecie się widzieć bardzo często. A nawet jeśli wyprowadzka wiąże się z emigracją do innego kraju, to i tak przy dobrej woli z obydwu stron da się podtrzymać kontakty i być we wzajemnych stosunkach pełnych zaangażowania oraz ciepłych uczuć.