
We wszystkich projektach wnętrzarskich, w których uwzględnia się wykończenia gresowe, zachodzi konieczność obróbki tego materiału. To normalne, ponieważ chcemy idealnie dopasować go do ścian czy posadzek, jednak pewną trudność może sprawiać dobór narzędzi do cięcia. Zazwyczaj sięgamy po kątówkę lub piłę tarczową, jednak tak naprawdę najważniejszy jest rodzaj tarczy, jaką zastosujemy w urządzeniach. Zobaczmy, która z nich jest najlepsza.
Charakterystyka tarcz do cięcia gresu
Tarcze do cięcia gresu, które najlepiej współpracują z kątówkami, piłami oraz bruzdownicami https://distar.eu/bruzdownica/ występują w wielu wariantach. Różnią się głównie materiałem, z jakiego powstają oraz rozmiarem. Jeśli chodzi o tarcze do cięcia gresu, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się tarcze diamentowe. Są one twarde i mocne, bardzo wytrzymałe. Wystarczą na wiele razy, bo nie zużywają się i nie tępią zbyt szybko.
W ramach tej grupy produktów użytkownicy mają do wyboru tarcze segmentowe ze szczelinami oraz tarcze z bieżnią okrągłą. To pozwala jeszcze lepiej dopasować je do konkretnych zastosowań, aby praca była wydajna, ale też bezpieczna i komfortowa dla operatora. Piłę ze szczelinami (ząbkowaną) stosuje się do stabilnego cięcia płytek gresowych. Tarcza z bieżnią okrągłą ma ciągłą warstwę zamiast ząbków, co pozwala ciąć gres i inne twarde materiały bez ryzyka poszarpania krawędzi.
Tarcze diamentowe – do cięcia i szlifowania
Zastanawiasz się nad inwestycją w tarcze diamentowe? Choć koszt ich nabycia nie jest niski, to jednak warto go ponieść. Dlaczego? Ponieważ element świetnie sprawdzi się we współpracy z większością popularnych narzędzi do obróbki gresu. Nie tylko do cięcia, ale też szlifowania okaże się doskonałym wyborem. Do szlifowania trzeba wybrać tarczę grubszą, taką która ma około 6 mm.
Jaka technika cięcia?
Nie tylko rodzaj tarczy i urządzenia, do którego jest założona, determinuje jakość cięcia. Istotny jest także wybór właściwej techniki. Do wyboru jest cięcie na mokro, na sucho i pod kątem. Ciecz w pierwszej metodzie ma za zadanie chłodzić materiał, który może się nagrzewać podczas obróbki. Redukuje to przestoje, bo tarcza nie ulega przegrzaniu. Z kolei cięcie na sucho stosuje się z uwzględnieniem przerw, bo tarcza przegrzewa się w wyniku intensywnej eksploatacji. Cięcie pod kątem gresu stosuje się na etapie fazowania, co pozwala dopasować płyty w narożnikach.