
Szukając materiałów do produkcji ubrań czy też elementów takich jak koce bądź pledy, należy kierować się jakością, ale też nie można zapominać jak ważna jest estetyka. Niewątpliwie na uwagę zasługuje tkanina polarowa, która ma szerokie spektrum zastosowania. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej.
Tkanina polarowa – świetne parametry techniczne i niezwykła trwałość
Dzianina polarowa jest materiałem, który dobrze się prezentuje, ale też ma dobre parametry wytrzymałościowe. Materiał jest niezwykle przyjemny w dotyku, a ponadto miękki i delikatny dla skóry. Powszechnie uważa się, że ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż wełna. Pozwala skórze się ogrzać, dobrze utrzymuje ciepło, a przy tym swoich właściwości nie traci nawet po zmoczeniu. Tkanina polar przeznaczona jest często na odzież sportową. Wynika to z faktu, że polar charakteryzuje dobra oddychalność. Dzięki temu wilgoć czy pot bardzo szybko są odparowywane.
To materiał szybkoschnący o dobrej gramaturze. Sprawdzi się do produkcji ubrań sportowych czy zimowych, ale można wykorzystać go do sezonowych okryć wierzchnich. Dzięki temu, że tak dobrze utrzymuje ciepło, warto z niego szyć odzież ochronną dla pracowników magazynów czy też chłodni. Oczywiście z polaru szyje się też odzież codzienną, choćby bluzy czy kurtki, ale też czapki rękawiczki czy szaliki. Jeżeli chcecie zakupić taką uniwersalną tkaninę, to odwiedźcie sklep z tkaninami.
Tkanina polarowa – poznajcie historię i właściwości
Polar jest rodzajem dzianiny, a dokładnie tworzywa sztucznego. Polar na rynku pojawił się niedawno, porównując choćby materiały znane już od zarania dziejów, choćby wełnę. Otóż polar jest znany dopiero od 1979 r. Ale od tego czasu zyskał naprawdę duże uznanie. Doceniany jest za swoje właściwości termoizolacyjne. Polar o gramaturze 100 g/m2 najlepiej wykorzystać w produkcji odzieży typu koszulki, podkoszulki. Pomimo tego, że taka gramatura sprawia, że materiał jest cienki, to i tak dobrze utrzymuje ciepło. Można też zdecydować się na tkaninę polarową o gramaturze 200 g/m2. Jest on średniej grubości. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji bluz czy jesiennej odzieży wierzchniej.
Najgrubszy jest polar o gramaturze 300 g/m2, z którego szyje się odzież wierzchnią, w tym także odzież roboczą, która sprawdzi się nawet w trudnych warunkach pracy. Polar nie wchłania wody, ale też dobrze dopasowuje się do ciała. Pozwala na utrzymanie naturalnej temperatury ciała. Jest na tyle delikatny, że można z niego szyć kocyki, beciki, czy też okrycia typu szlafroczki nawet dla bardzo małych dzieci. Warto jeszcze zwrócić uwagę na strukturę polaru, która jest dość charakterystyczna. Posiada runo w postaci kożuszka. Sam polar został wykonany z włókien poliestrowych, które następnie są specjalnie przetwarzane, by zmniejszyć przewodność cieplną.
Polar wykorzystuje się też na szeroką skalę w przemyśle outdoorowym. Struktura materiału posiada budowę zbliżoną do wełny, a więc ma dużą ilość cienkich włókien, które tworzą kieszenie powietrzne. Powietrze w owych kieszeniach niemal nie porusza się i nie krąży, a więc warto wiedzieć, że im grubszy jest materiał polarowy, tym oczywiście ubrania są cieplejsze. Wyobraźcie sobie, że nawet gdy dojdzie do dużego namoczenia tkaniny polarowej i to do tego stopnia, że woda wypełni kieszenie powietrzne, to efekt ogrzewania ciała nadal się utrzymuje.