Na liście metod obróbki metali skrawaniem, toczenie zajmuje czołową pozycję. Wprowadzenie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy i przyłożenie do niego narzędzi tokarskich gwarantuje większą kontrolę nad całym procesem i mniejsze straty materiałowe. Technologia toczenia jeszcze w ubiegłym stuleciu doświadczyła zalet płynących z transformacji cyfrowej w przemyśle i wprowadzenia maszyn CNC. Dzisiaj zajmiemy się przedstawieniem najważniejszych różnic między konwencjonalnym skrawaniem metali a toczeniem CNC, które dokonało rewolucji w wielu sektorach gospodarki.
Na czym polega toczenie konwencjonalne?
Toczenie manualne jest procesem skrawania metali poddanym całkowitej kontroli operatora maszyny. Tokarki konwencjonalne działają na zasadzie ruchu obrotowego, w jaki wprowadza się dany przedmiot. Ostrza maszyny są natomiast wprawiane w ruch prostolinijny, stopniowo wykrawając fragmenty metalu i nadając przedmiotowi ostatecznego kształtu. Toczenie ręczne wymaga doświadczenia i ogromnej precyzji od fachowca. Od niego zależy bowiem każda sekunda procesu obróbki. Do obowiązków tokarza zaliczamy zaplanowanie całego procesu, dobór narzędzi, zabezpieczenie stanowiska pracy i wykonanie czynności toczenia. Toczenie konwencjonalne wciąż jest popularną metodą obróbki w pomniejszych zakładach, skupiających się na realizacji niewielkich, jednostkowych zleceń. Jednak ze względu na ograniczoną wydajność i ryzyko zdrowotne, współczesny przemysł odchodzi od tej metody na rzecz toczenia w maszynach CNC, sterowanych za pomocą komputerów.
Czym toczenie manualne różni się od toczenia CNC?
Toczenie ręczne nie różni się od skrawania CNC co do fundamentalnych zasad obróbki. Maszyny CNC również posiadają ostrza tokarskie i działają na bazie ruchu obrotowego przedmiotu. Zwrotem o 180 stopni pozostaje natomiast kwestia obsługi maszyny. Toczenie manualne w 100% polega na pracy ludzkiej, a końcowy efekt zależy od umiejętności tokarza. Czynnik ludzki został wyeliminowany w przypadku toczenia metodami CNC, gdzie kontrolę nad całym procesem przejmują sterowniki maszyny i oprogramowanie komputerowe. Toczenie manualne nie jest w stanie osiągnąć porównywalnych wyników w odniesieniu do powtarzalności i dokładności toczenia. Obróbka CNC wyróżnia się także większym bezpieczeństwem, oszczędnością i wydajnością, pozwalając na produkcję dużej partii części w bardzo krótkim czasie. W przeciwieństwie do obróbki konwencjonalnej, toczenie CNC wymaga stworzenia cyfrowego modelu przedmiotu, a następnie wprowadzenia wszystkich współrzędnych do komputera sterującego. Dzięki cyfryzacji procesu obróbki firmy zyskują ogromną elastyczność na linii produkcyjnej, mogąc dowolnie zmieniać parametry techniczne wytwarzanych przedmiotów. Obróbka CNC wymaga posiadania zaawansowanych maszyn, dlatego najczęściej spotykanym i najtańszym rozwiązaniem pozostaje outsourcing zadań tokarskich do firmy zewnętrznej.
Zakład obróbki metalu – kompleksowe usługi toczenia w maszynach CNC
Firma Sacher to profesjonalny zakład obróbki metalu, wyposażony w nowoczesne maszyny CNC. Oferta toczenia CNC skierowana jest to przedsiębiorstw przemysłowych z pełnego przekroju gałęzi gospodarki. Warto zapoznać się z opisem usług na stronie www.sacher-cnc.pl, stwarzając sobie warunki pod efektywną i ekonomiczną produkcję dowolnych komponentów metalowych.