
Przyjęło się już powszechnie, że nikt nie lubi wizyt u dentysty. Wszystko to poprzez lęk odczuwany przez wielu ludzi w związku z zabiegami w obrębie jamy ustnej. Zwykle jest to problem, który dość szybko mija lub utrzymuje się na poziomie nieutrudniającym działań lekarza. Niestety, zdarza się, że lęk jest na tyle silny, że jego kontrola jest niemożliwa. Ma to miejsce szczególnie w przypadku małych dzieci, które nie radzą sobie z kontrolą swoich emocji w takim stopniu, jak osoby dorosłe. W tym przypadku narkoza może być niezwykle dobrym rozwiązaniem. Jak wpływa na lęk?
Jak objawia się lęk przed dentystą u dzieci?
Lęk przed dentystą znany jest pod postacią dentofobii. Dziecko może doświadczać bardzo silnego strachu, który będzie powodował również wiele innych objawów, a w tym:
- bóle brzucha,
- biegunki,
- problemy ze snem,
- problemy z trawieniem.
Zdarza się również, że dziecko będzie doświadczało typowych objawów lęku i strachu – podwyższonego ciśnienia i pulsu, jak i nadmiernego pocenia się. Jak widać, wizyta u dentysty może być dla dziecka bardzo dotkliwa. Właśnie dlatego narkoza może być idealnym sposobem na poradzenie sobie z całą sytuacją.
Dentofobia – jakie ma przyczyny?
Lęk ten jest spotykany najczęściej u dzieci, a jego przyczyny mogą być różne. Zwykle wiąże się z uprzednimi złymi doświadczeniami lub opowieściami, które słyszą dzieci w szkole lub od znajomych.
Istnieje też teoria, która wiąże się z ewolucją. Jama ustna i jej obszary są niezwykle ważne, a zarazem delikatne. Właśnie z tego powodu jakikolwiek zabieg w jej obrębie jest związana z wrodzonym lękiem i obawą, która ma ochronić od możliwych niepożądanych skutków. Nasze mózgi ewoluują wolniej od społeczeństwa, w którym się znajdujemy, przez co nie zdają one sobie sprawy z tego, że dentysta to korzyść, a nie zagrożenie.
Niezależnie od powodów, dentofobia jest bardzo problematyczna zarówno dla dzieci, rodziców, jak i samego lekarza. Jednym z rozwiązań tego problemu są zabiegi pod narkozą. Jak przebiegają?
Narkoza – czym jest i jak pomaga?
Jest to określenie potoczne, za którym leży nic innego, jak pojęcie znieczulenia ogólnego. Jest to proces, dzięki któremu osoba traci świadomość na czas zabiegu, nie odczuwając jednocześnie żadnych bodźców bólowych związanych z pracą samego lekarza – w tym przypadku dentysty. Warto wiedzieć, że znieczulenie przeprowadzane jest przez doświadczony zespół anestezjologiczny, który przednio dokonuje odpowiedniego wywiadu, zbierając historię leczenia dziecka. W ten sposób cały proces przebiega w bezpieczny i sprawny sposób.
Wiedząc już, czym jest znieczulenie ogólne, można zrozumieć, jak duże korzyści powoduje w przypadku bardzo zestresowanych zabiegiem dzieci. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest tutaj świetnym sposobem, aby uniknąć problemów podczas całego procesu.
Jakie korzyści wynikają z narkozy?
- Eliminacja nieprzyjemnych doświadczeń dziecka podczas zabiegu.
- Dziecko, które wie, że nie będzie nic go bolało, będzie odczuwało mniejszy stres przed zabiegiem.
- Rodzice nie muszą przez to zmuszać swojego dziecka do wizyty, co często jest bardzo nieprzyjemne i problematyczne.
- Dentysta jest w stanie przeprowadzić zabieg w szybszy i bezpieczniejszy sposób, gdyż nadmierny ruch dziecka jest często problematyczny, a nawet i niebezpieczny.
- Dziecko nie pamięta całego zabiegu, przez co następna wizyta jest mniej stresująca.
Kto jeszcze powinien zdecydować się na zabiegi pod narkozą?
Dzieci to niejedyna grupa, która jest szczególnie narażona na lęk związany z wizytą u dentysty. W jakich jeszcze przypadkach warto postawić na opcję znieczulenia ogólnego? Tutaj wyróżnić należy:
- alergię na środki używane do znieczuleń miejscowych,
- pacjentów z rozlanymi stanami zapalnymi w okolicy szczękowo-twarzowej,
- pacjentów zakwalifikowanych do ekstrakcji wielu zębów,
- osoby, które potrzebują natychmiastowej pomocy,
- wszystkich ludzi, którzy po prostu boją się wizyty, niezależnie od wieku.
Jak widać, istnieje wiele przypadków, w których znieczulenie miejscowe będzie najlepszą opcją. Co jednak z bezpieczeństwem całego procesu?
Czy narkoza jest bezpieczna?
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy znieczulenie ogólne jest bezpieczne dla ich dziecka. Za to bezpieczeństwo odpowiada doświadczony zespół anestezjologiczny, który dokładnie bada dziecko i jego historię. Warto tutaj przygotować wszystkie dokumenty zawierające historię leczenia dziecka, aby dostarczyć specjalistom każdej możliwej informacji. Jeśli nie ma przeciwwskazań do użycia znieczulenia ogólnego, nie ma też nadmiernego niebezpieczeństwa z nim związanego.
Znieczulenie ogólne, czyli popularna narkoza, jest coraz częściej używana w przypadku zabiegów dentystycznych. Jest to opcja szczególnie korzystna dla dzieci, które mogą w ten sposób uniknąć nieprzyjemnych doznań. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci pozwala nie tylko uniknąć lęku przed daną wizytą, ale również zmniejszyć wartość bodźca lękowego w przyszłości. W ten sposób dziecko będzie bało się mniej i może nawet dojść do momentu, gdy nie będzie już potrzebowało znieczulenia ogólnego.