Hydrant wewnętrzny to niezbędny element instalacji przeciwpożarowej, choć na co dzień nie jest używany. W związku z tym by instalacja przeciwpożarowa działała prawidłowo musi być systematycznie kontrolowany. Dzięki kontroli jakości, ważności oraz sprawności hydrantów wewnętrznych wiemy, że w razie sytuacji zagrożenia instalacja przeciwpożarowa zadziała na wszystkich poziomach we właściwy sposób.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- kiedy należy instalować hydranty wewnętrzne
- jakie przepisy prawa regulują konieczność instalacji hydrantów wewnętrznych
- jak konserwuje się i wybiera odpowiednie hydranty wewnętrzne do określonych typów budynków
Instalacje przeciwpożarowe wraz z ich kształtem oraz rozbudową są regulowane przez odpowiednie przepisy prawa. Dlatego przepisy te regulują również kwestię hydrantów wewnętrznych. Hydranty wewnętrzne muszą znaleźć się w określonych typach budynków, w odpowiednim rozmieszczeniu oraz w odpowiedniej ilości. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów hydrantów wewnętrznych. Muszą one zostać dopasowane do konstrukcji całej instalacji przeciwpożarowej tak, by była ona zgodna z przepisami dotyczącymi obiektów budowlanych, a także jak najbardziej efektywna w konkretnym typie budynku.
Hydranty wewnętrzne – jakie przepisy regulują ich umieszczenie w instalacji przeciwpożarowej?
Montaż hydrantu wewnętrznego w instalacji przeciwpożarowej regulowany jest przepisami na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z czerwca 2010 roku dotyczącego instalacji przeciwpożarowych w budynkach mieszkalnych oraz innych typach budynków. Dodatkowym uzupełnieniem są przepisy wydane przez Ministra Infrastruktury w 2002 roku dotyczące instalacji przeciwpożarowych i przepisów przeciwpożarowych, a także Polskie Normy dotyczące urządzeń gaśniczych. We wszystkich tych dokumentach znajdziemy informacje dotyczące typów i rodzajów hydrantów wewnętrznych i sposób sposobu montażu oraz ilości ich umieszczenia w konkretnych budynkach o różnym przeznaczeniu.
Hydrant wewnętrzny – jego funkcja oraz montaż
Hydrant wewnętrzny to urządzenie na stałe umieszczane na instalacji wodociągowej. Hydrant wewnętrzny służy przede wszystkim do gaszenia pożarów grupy A, dławienia ognia w zarodku oraz dogaszania pogorzelisk. Hydrant jest czymś zupełnie innym niż gaśnica i ma o wiele większy zasięg działania niż ona. Dlatego też według przepisów prawa hydrant wewnętrzny należy zamontować w budynkach o określonych rozmiarach oraz przeznaczeniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o budynki wysokościowe i wysokie budynki magazynowo-przemysłowe, garaże oraz miejsca o największym zagrożeniu wystąpienia pożaru, w tym strefach pożarowych zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi (ZL).
Warto pamiętać, że w każdym z tych budynków należy zamontować inny typ hydrantu wewnętrznego. Chodzi przede wszystkim o to czy hydrant jest hydrantem natynkowym czy podtynkowym hydrantem o różnej szerokości, średnicy i sztywności węża (wąż półsztywny, sztywny czy wąż płasko składany). Przykładowo deweloperzy budujący nowe budynki mieszkalne muszą doskonale znać przepisy prawa dotyczące zagrożenia przeciwpożarowego i według tych przepisów prawa dobierać odpowiedni typ hydrantu wewnętrznego oraz ich ilość w budynku tak, by w razie zagrożenia przeciwpożarowego były one łatwo dostępne i gotowe do użycia. Bogatą ofertę hydrantów wewnętrznych znajdziemy np. na stronie https://sklep-ppoz.pl/Hydrant-25.
Pamiętajmy też, że zgodnie z przepisami hydranty należy cyklicznie kontrolować i sprawdzać, czy działają prawidłowo. Następuje wtedy kontrola całej instalacji przeciwpożarowej w budynku. Najczęściej administracja budynku informuje o tym mieszkańców, a takie kontrole odbywają się w określonych przepisami przedziałach czasowych.