Windykacja długów może na początku brzmieć dość tajemniczo i specjalistycznie, jednak jest to po prostu proces odzyskiwania należności. Termin ten obejmuje wszystkie działania, jakie jedna strona podejmuje, aby doprowadzić do możliwie najszybszego otrzymania płatności od drugiej strony. Ważne, że należności te są nieuregulowane w momencie podjęcia kroków, które mają na celu dochodzenie roszczenia.
Pozostałe podstawowe pojęcia w windykacji
Aby łatwiej było zrozumieć wszystkie pojęcia związane z windykacją długów, należy zacząć od wyjaśnienia najważniejszych terminów, które wciąż przewijają się w tekstach dotyczących tego tematu. To, czym jest windykacja, omówiono już we wstępie artykułu. Poza tym przyda się również następująca wiedza:
- Wierzyciel to osoba fizyczna bądź podmiot prawny, który powinien otrzymać jakieś świadczenie od dłużnika.
- Dłużnik to również osoba fizyczna bądź podmiot prawny, ale to on zalega z uregulowaniem jakiegoś zobowiązania.
- Wierzytelność oznacza prawo wierzyciela do żądania określonego świadczenia od dłużnika. Z tym pojęciem wiąże się także wierzytelność niewymagalna i wymagalna. Niewymagalna trwa do określonego dnia spłaty, można więc wobec niej podejmować tylko działania zapobiegawcze. Wymagalna następuje wtedy, kiedy termin płatności upłynął, a zatem może być ona windykowana.
Kiedy rozpoczyna się windykacja i z jakich etapów się składa
W poprzednim akapicie wyjaśniono, że windykację można rozpocząć dopiero po upływie czasu na spłatę należności, czyli wtedy, kiedy wierzytelność staje się wymagalna. Wierzyciel może podjąć pierwsze kroki zmierzające do odzyskania świadczenia już pierwszego dnia po terminie uregulowania roszczenia. Niektórzy błędnie sądzą, że sprawa robi się poważna dopiero, gdy zalega się z należnością przez dłuższy okres – jak widać, nie jest to prawdą.
Proces windykacji rozpoczyna się od etapu polubownego, zwanego też windykacją miękką. Wtedy to wierzyciel lub osoba, która go reprezentuje, kontaktuje się z dłużnikiem za pomocą różnych metod (listownie albo telefonicznie) lub ze wsparciem windykatora terenowego. Jeśli ten etap nie zakończy się sukcesem, rozpoczyna się windykacja twarda, czyli postępowanie sądowo-egzekucyjne.
Czy wierzyciel i dłużnik to wrogowie?
Na razie może wydawać się, że wierzyciel i dłużnik stoją po przeciwnych stronach barykady. Są to jednak tylko pozory, dlatego że windykacja długów ma w rzeczywistości pomóc nie tylko wierzycielowi, ale też dłużnikowi. Jak to możliwe? Otóż etap miękki opiera się na szczerej rozmowie – to czas, w którym można wyjaśnić przyczyny opóźnienia, a czasem nawet wynegocjować rozłożenie długu na raty czy nienaliczanie odsetek. Niewielu wierzycielom zależy na wkroczeniu na drogę prawną, więc jest spora szansa na to, że pójdą na ugodę. Niestety, jeśli strony nie dojdą to porozumienia, dłużnik nie uniknie wezwania do sądu. Dlatego też pomoc prawna przy windykacji może okazać się niezbędna, dlatego warto postawić na sprawdzonych specjalistów, jak firma ANZEN. W pierwszym etapie specjalista służy radą oraz pełni funkcję mediatora, a w drugim odpowiada za pomyślny przebieg procesu.