
Wirtualne alkomaty to szybki i prosty sposób na ocenę stanu trzeźwości. Jednak specjalne algorytmy dostępne na portalach internetowych mogą być niedokładne, ponieważ bazują tylko na kilku ściśle określonych parametrach. Dlatego wsiadanie do samochodu po skorzystaniu z wirtualnego alkomatu jest bardzo ryzykowne.
Jak działa wirtualny alkomat?
Wirtualne alkomaty nie sprawdzają stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a jedynie dokonują szacunkowych obliczeń na podstawie takich danych jak:
- wiek,
- płeć,
- wzrost,
- masa ciała,
- ilość spożytego alkoholu,
- czas rozpoczęcia i czas zakończenia spożycia.
Wszystkie wspomniane zmienne mają bardzo istotny wpływ na szybkość, z jaką alkohol jest rozkładany w organizmie. Mimo to wynik, który uzyskuje się za pomocą wirtualnego alkomatu, jest tylko orientacyjny, ponieważ nie uwzględnia indywidualnych cech danej osoby oraz jej stylu życia i stosowanej diety. Ponieważ inaczej będzie trawiła alkohol osoba zdrowa, codziennie uprawiająca sport i preferująca lekkostrawną dietę, a inaczej osoba, która ma nadwagę lub cukrzycę, jest mało aktywna i niezdrowo się odżywia.
Czy badanie wirtualnym alkomatem jest miarodajne?
Wirtualny alkomat to narzędzie, które nie jest w stanie ocenić rzeczywistego poziomu stężenia alkoholu we krwi. Dlatego jeśli kierowca ma wątpliwości, czy będzie mógł prowadzić auto po spożyciu alkoholu, to powinien zaopatrzyć się w profesjonalny alkomat osobisty.
Dobrej jakości alkomat osobisty mierzy aktualne stężenie alkoholu we krwi w zaledwie kilkadziesiąt sekund i wymaga regularnego kalibrowania, które trzeba przeprowadzić co najmniej raz na pół roku. W przeciwieństwie do wirtualnego alkomatu, badanie alkomatem osobistym jest miarodajne i można na jego podstawie podjąć decyzję o kierowaniu samochodem.
Na czym polega kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu to proces polegający na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania ze wbudowanym sensorem tak, aby użytkownik mógł uzyskać wiarygodny pomiar. Kalibracja alkomatu musi być przeprowadzona w serwisie z użyciem odpowiedniego sprzętu, a po skonfigurowaniu urządzenia klient powinien dostać specjalny certyfikat. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do sytuacji, w której alkomat będzie pokazywał błędne wartości, nawet w przypadku, gdy użytkownik w ogóle nie spożywał alkoholu. Natomiast prawidłowo skalibrowany alkomat osobisty to nieocenione narzędzie do badania stężenia alkoholu we krwi, a jego stosowanie może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
Wirtualne alkomaty warto stosować w celach informacyjnych, gdyż mogą z dużym prawdopodobieństwem określić, kiedy alkohol zostanie całkowicie strawiony przez organizm. Jeśli jednak kierowca chce wiedzieć, czy będzie mógł danego dnia prowadzić samochód, to powinien użyć dobrze skalibrowanego alkomatu osobistego. Ponieważ jest to urządzenie, które działa na podobnej zasadzie, jak alkomaty stosowane przez policję, dzięki czemu otrzymany w ten sposób wynik jest w pełni wiarygodny.