
interiors of a modern living room in the attic with wooden floor, wooden beamed ceiling, a birck wall in the foreground the sofa
Czerwona cegła to materiał, który od zawsze Ci się podobał? W dalszym ciągu marzysz o aranżacji wnętrza z udziałem ponadczasowych cegiełek? Czas przejść do konkretów! Przekonaj się, dlaczego to właśnie cegła z rozbiórki – nie żadna jej imitacja – powinna zagościć w Twoim domu!
Gdzie cegła rozbiórkowa zaprezentuje się najlepiej?
Cegła z rozbiórki to materiał, który zasługuje na ulokowanie go w szczególnym miejscu Twojego domu. Zwróć uwagę, że decydując się na zakup ciętej cegły rozbiórkowej, otrzymujesz estetyczne płytki z naturalnej, autentycznej cegły. Zrób wszystko, by ten wyjątkowy, historyczny surowiec stał się główną dekoracją Twojego wnętrza. Niewątpliwie dobrym wyborem na położenie starej cegły na ścianie będzie jedna ze stref pokoju dziennego. Tutaj do wyboru mamy minimum cztery opcje: ścianę telewizyjną, ścianę za kanapą, ścianę, przy której ustawiony jest stół jadalniany oraz kącik przy kominku. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu ceglanego muru, które podkreśli unikalną fakturę cegiełek, a przy tym wzbogaci aranżację wnętrza.
Jaki styl aranżacyjny „akceptuje” starą cegłę?
Obecnie cegła to nie tylko materiał budowlany, ale i wykończeniowy. Architekci wnętrz chętnie wprowadzają ten surowiec do pomieszczeń aranżowanych w duchu retro, vintage, industrialnym, skandynawskim, prowansalskim czy rustykalnym. Dzięki różnorodności kolorystycznej cegieł pochodzących z rozbiórek, możliwe staje się wprowadzenie tego materiału do wnętrz o różnej stylistyce. Zauważmy, że pod pojęciem „cegła rozbiórkowa”, kryje się nie tylko klasyczna czerwona cegła, ale i cegła w kolorze pomarańczowym, rudym czy beżowym.
W kontekście zastosowania cegły w konkretnym stylu aranżacyjnym, warto wspomnieć jeszcze o malowaniu starej cegły na kolor biały, szary, antracytowy itp. Na pewno spotkaliście się z taką dekoracją wnętrza, np. aranżacji skandynawskiej, gdzie biała cegła to dość często wykorzystywany motyw.
Jak ułożyć płytki z cegły na ścianie?
Wybór koloru płytek ceglanych już za Tobą? Czas zastanowić się nad stylem układania kafelków ceglanych (jeśli do zadania podchodzisz samodzielnie), bo jak się okazuje, jest ich przynajmniej kilka. Zacznijmy od najpopularniejszych technik układania cegły na ścianie – wiązania wozówkowego i dzikiego. Są one nie tylko stosunkowo proste, ale i w końcowym rezultacie najbardziej efektowne. Oczywiście możliwości układania cegiełek na ścianie jest znacznie więcej – wiązanie płytkowe, amerykańskie, główkowe, flamandzkie, holenderskie i jeszcze kilka innych. Przed ostatecznym wyborem rodzaju wiązania, warto sprawdzić proponowane przez producenta rozwiązania lub skonsultować się z fachowcem, który posiada doświadczenie w układaniu płytek ceglanych.