
Koło na pierwszy rzut oka wydaje się okrągłe i jest to stwierdzenie poprawne – inaczej samochód nie mógłby swobodnie przemieszczać się po drodze – jednak daleko mu do perfekcyjnego kształtu. Nawet niewielkie, niewidoczne gołym okiem ubytki mogą się przyczynić do szybszego zużycia kół, opon, a także zawieszenia. Aby tego uniknąć, warto zadbać o regularne wyważanie kół.
Problem rosnący z prędkością – po co wyważać koła?
Orbity planet, kształt ciał niebieskich, parki rozrywki, przemysł oraz lotnictwo – co łączy te wszystkie przykłady ze światem motoryzacji? Odpowiedzią jest siła odśrodkowa, czyli siła zawsze skierowana prostopadle do wektora prędkości obiektu, co w przypadku samochodu oznacza oś, na której zamontowane są koła. Wraz ze wzrostem prędkości rośnie siła odśrodkowa, która prowadzi do nierównomiernego ruchu koła nawet w przypadku występowania niewielkich nieprawidłowości w obrębie rozłożenia masy. Zaburzenie balansu o zaledwie 10 gramów przy wysokich prędkościach może wygenerować siłę równą 1 kilogramowi, co stanowi już mocno wyczuwalną różnicę. Warto przy tym pamiętać, że przy prędkości 100 kilometrów na godzinę koło samochodu wykonuje blisko 2000 obrotów na minutę, podczas których felga, opony, a także elementy zawieszenia są poddane drganiom związanym z nieprawidłowym wyważeniem.
Efektem nieprawidłowego wyważenia kół są drgania, które nasilają się wraz ze wzrostem prędkości, oraz problemy z zachowaniem kontroli nad pojazdem podczas zakrętów. Złe wyważenie kół powoduje również nierównomierne ścieranie bieżnika opon, co prowadzi do konieczności szybszej wymiany ogumienia, a także wydłużenia drogi hamowania i zmniejszenia komfortu jazdy. Drgania przekazywane przez koła na drążki kierownicze, łożyska oraz amortyzatory przyczyniają się także do rozregulowania, a w dłuższej perspektywie nawet uszkodzenia układu zawieszenia. Chociaż nieprawidłowe wyważenie kół nie brzmi jak poważna usterka, z czasem może stać się przyczyną kosztownych napraw, które wielokrotnie przewyższą cenę diagnostyki oraz nabicia odważników na felgi.
Dlaczego koła potrzebują wyważenia?
Nawet nowy zestaw kół od renomowanego producenta może wymagać wyważania, jednakże nie oznacza to, że zakupione felgi są wadliwe. Jak zostało wspomniane powyżej, nawet drobne problemy z balansem stają się coraz bardziej zauważalne wraz ze wzrostem prędkości. Standardowe koła samochodowe na ogół nie są produkowane z dokładnością co do grama, a na precyzję ich ruchu wpływa wiele czynników – choćby stan ogumienia oraz zawieszenia. Drobne niedoskonałości oraz brak idealnej kalibracji z dokładnością do milimetra sprawiają, że nawet w nowych samochodach możemy spotkać się z koniecznością wyważania kół. Związane jest to również z praktyczną stroną tego rozwiązania, gdyż o wiele łatwiej jest umieścić na feldze ciężarek, który wyrówna balans koła, niż dokonywać mozolnych poprawek w obrębie zawieszenia. Większość drobnych problemów związanych z układem jezdnym można wyrównać poprzez wyważanie kół, co stanowi szybki, skuteczny i – co najważniejsze dla portfela – tani sposób zadbania o nasz samochód.
Oprócz powyższych kwestii koła wymagają wyważenia w przypadku:
- zdejmowania opon z felgi;
- uderzeniem w krawężnik;
- kolizji lub wypadku;
- długotrwałej jazdy po nierównej powierzchni;
- gwałtownego hamowania;
- jazdy w głębokim śniegu lub błocie.
Objawy źle wyważonych kół
Brak równomiernego rozłożenia masy w obrębie felgi oraz koła owocuje drganiami, które są przenoszone na karoserię oraz układ kierowniczy. Jeżeli podczas jazdy wyczuwamy, że samochód zaczyna nierównomiernie drżeć – zwłaszcza podczas zwiększania prędkości – mamy najprawdopodobniej do czynienia z problemem w obrębie kół. Kolejnym objawem może być nietypowy szum, towarzyszący jeździe – szczególnie podczas podróży po drogach szybkiego ruchu i autostradach.
Wyważanie kół cena – jak często prowadzić diagnostykę?
Koła najlepiej skontrolować wraz z sezonową wymianą opon, co pozwali na bieżąco zapobiegać wszelkim zmianom, wywołanym przez eksploatację pojazdu. W serwisie GEMMA można powierzyć wyważanie kół specjalistom w przystępnej cenie rozpoczynającej się od 80 złotych. Warto jednakże pamiętać, że w warsztacie wyważanie prowadzone jest w ramach usługi wymiany opon, dzięki czemu podczas jednej wizyty można dokonać demontażu, wyważenia oraz montażu kół w cenie rozpoczynającej się od 100 złotych.