
Pies potrząsa głową, drapie się i przechyla łeb na jedną stronę? Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu ucha zewnętrznego. W żadnym wypadku nie powinniśmy tego ignorować, ponieważ nieleczona choroba może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Jak przebiega zapalenie ucha u psa, jakie są jego przyczyny oraz jak leczyć tę chorobę? Oto garść przydatnych informacji!
Przyczyny zapalenia ucha u psa
Najczęściej to schorzenie dotyka psów z oklapniętymi uszami. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na budowę ucha, czworonogi mają problem z prawidłową wentylacją tego narządu. Wówczas, w wyniku nadmiernej wilgoci powstałej np. podczas częstych kąpieli lub buszowania w mokrej trawie, dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego.
Zapalenie ucha u psa wynika jednak nie tylko ze specyficznej budowy narządu. Bardzo częstą przyczyną przykrych dolegliwości jest alergia pokarmowa lub wysoka aktywność świerzbowca usznego. Schorzenie to występuje również u wielu psów zmagających się z niedoczynnością tarczycy lub innymi zaburzeniami układu hormonalnego. Stan zapalny może wywołać także ciało obce, np. kłos, który dostanie się do przewodu słuchowego.
Objawy zapalenia ucha zewnętrznego u psów
Zwykle bardzo szybko jesteśmy w stanie zauważyć rozwijający się stan zapalny w uchu naszego psa. Zwierzak w wyniku silnego dyskomfortu zaczyna nadmiernie interesować się okolicą swoich uszu. Może trzepać głową, drapać czy pocierać łeb. Charakterystyczne jest także przechylanie głowy na bok, popiskiwanie oraz tkliwość przy dotyku.
Pies zmagający się z zapaleniem ucha niechętnie będzie pozwalał na kontakt naszych dłoni z jego głową. Jeśli jednak uda nam się przyjrzeć uchu z bliska, możemy zauważyć zaczerwienienie, obrzęk oraz strupki na powierzchni zewnętrznej. Z kolei wewnątrz ucha pojawia się charakterystyczna ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, która bardzo często zwraca uwagę opiekunów.
Leczenie i profilaktyka zapalenia ucha u psów
Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który zbada zwierzaka i dobierze odpowiednie leki. Lepiej nie decydować się na domową terapię, ponieważ może ona znacznie pogorszyć stan naszego czworonoga.
W leczeniu zapalenia ucha u psów bardzo istotne jest znalezienie przyczyny, by uniknąć nawrotów choroby. Czasem wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia diety eliminacyjnej, jeśli choroba jest wynikiem alergii pokarmowej. Oznacza to, że będziemy zmuszeni pilnować nie tylko składu i jakości karmy bytowej, ale także wszelkich smakołyków, gryzaków i nagród. Nawet jeden smaczek z nieodpowiednim składem może wywołać u alergika nieprzyjemne objawy.
W przypadku psów o oklapniętych uszach powinniśmy dbać o regularne wywijanie małżowin na zewnątrz, by usprawnić wentylację przewodu słuchowego. Konieczne jest także dbanie o odpowiednie osuszenie uszu ręcznikiem, a w niektórych przypadkach – regularne usuwanie owłosienia z zewnętrznej części małżowiny.