Zasilanie roślin ogrodowych i doniczkowych może być bardzo proste. Wystarczy użyć skórki od banana jako nawóz. Jak to możliwe, że to działa i jak zrobić nawóz z skórki banana? Zapraszamy do poniższego artykułu.
Zastosowanie skórki z banana jako nawozu
Żyjemy w czasach, w których bardzo mocno ceni się naturalne sposoby nawożenia roślin i styl eko. Warto więc śledzić wszystkie nowinki, aby móc zastosować je w praktyce. Jednym ze skutecznych sposobów na nawożenie roślin jest nawóz ze skórki banana. Zazwyczaj po zjedzeniu tych owoców, skórka z banana jest wyrzucana do kosza na śmieci. To błąd, ponieważ tracimy składnik, który możemy użyć jako naturalny nawóz.
Szczególnie jeśli posiadamy w domu rośliny, powinniśmy zmienić ten nawyk i zachować składnik nawozu organicznego. Co skórki z banana mają w sobie tak cennego? Przede wszystkim to naturalne źródło potasu i fosforu, kwasu krzemowego, wapnia, siarki i magnezu. Wykorzystując te elementy w poprawie kondycji roślin i kwiatów, wpłyniemy bezpośrednio na ich ukorzenienie. Przy okazji użycie skórki od bananów jako nawóz, możemy przy okazji odgonić mszyce.
Najprostszy i najmniej angażujący sposób na przygotowanie podłoża, jest zakopanie świeżych kawałków skórek banana. Czynność tą należy wykonać mniej więcej na dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem roślin. W tym czasie skórki od banana zdążą się rozłożyć, tworząc tym samym idealną podstawę użyźniającą glebę. Mimo że nie ulegną szybkiemu rozpadowi, będą korzystnie wpływać na rośliny.
Stopniowe uwalnianie składników odżywczych, zdecydowanie poprawi kondycję roślin. Metoda ta jest stosowana w przypadku roślin ogrodowych. Co jednak, jeśli zależy nam na tym, aby użyźnić glebę, na której rosną rośliny doniczkowe. Powinniśmy wtedy przygotować nawóz ze skórek bananów. Jak to zrobić?
Jak zrobić nawóz z skórki od bananów?
Istnieje kilka sposobów podpowiadających, jak wykorzystać skórki od banana jako nawóz. Dość popularna w wykorzystaniu jest zmielona skórka banana. Proces przygotowania jest niezwykle prosty. Wystarczy pociąć banany na drobne kawałeczki i wysuszyć. Można to zrobić w piekarniku, co znacznie wpłynie na czas przygotowania. Następnie, gdy każda skórka od banana wyschnie, kroimy na jeszcze drobniejsze fragmenty, rozrabiamy z wodą i podlewamy rośliny. Jeśli zależy nam na ochronie przed szkodnikami, można stosować go dolistnie. W pozostałych przypadkach, po prostu się nim podlewa.
Zawiesina to jedno, ale nawóz z banana można również zastosować w postaci doglebowej, czyli mieszania go z podłożem. Co należy zrobić? Jedynie pociąć skórki na drobne i małe kawałeczki, po czym wymieszać je z glebą. Ostatnia, ale nie rzadziej przygotowywana mikstura służąca do poprawy kondycji gleby, to gnojówka. Po rozdrobnieniu skórek miesza się je z wodą i przetrzymuje pod przykryciem przez około czternaście dni. Aby proces przebiegł pomyślnie, należy raz dziennie zamieszać. Taki nawóz z bananów nie pachnie przyjemnie, dlatego warto zabrać się do tego w ustronnym miejscu ogródka.
Naturalny nawóz ze skórki banana do storczyków
W sklepach ogrodniczych znajduje się wiele preparatów, które są przeznaczone do pielęgnacji storczyków. Jednak łatwo się przekonać o tym, że nie wszystkie są skuteczne. Środki zakupione w sklepach są nasączone chemią, co nie każdy kwiat może tolerować. Warto wtedy wypróbować naturalny nawóz ze skórki banana do storczyków, który sprawi, że kwiat nabierze bujnego kształtu. Naturalny nawóz ze skórki banana jest naturalny, co doceni każda orchidea.
Storczyki są bardzo wymagającymi, ale i najpiękniejszymi kwiatami, które są często kupowane. Ich popularność nie słabnie. Są bardzo eleganckie, delikatne i różnobarwne. Pięknie ozdobią każde wnętrze. Niemniej jednak nie zawsze rosną pięknie i tak, jakbyśmy chcieli. Dlaczego tak się dzieje? Storczyki wywodzą się z terenów bagiennych, gdzie dostarczano im niezbędnych mikroelementów i składników.
W domowym zaciszu nie może im tego zabraknąć. Niedobór może uzupełnić dobrze przygotowana odżywka z banana do kwiatów. Banan jest wszystkim dobrze znany, a skórki często wyrzucana. Niewiele z nas wie, że skórki banana do storczyków nadają się idealnie i świetnie użyźniają glebę, na której rosną. Mikroelementy znajdujące się w tym owocu sprawią, że liście się odżywią, a kwiaty staną bujne jak nigdy.
Skórka z banana do storczyków może być wcierana bezpośrednio w liście. Należy jednak pamiętać, aby w czasie dużych upałów oraz jesienią i zimą, nie wcierać jej częściej niż raz na miesiąc. Ważną uwagą jest także informacja o tym, aby nie nawozić chorych kwiatów. A te kwiaty, które dopiero co zostały zakupione w sklepie można nawozić dopiero po około trzech miesiącach.
Do jakich kwiatów stosować nawóz z bananów oprócz storczyka?
Stosowanie skórki banana jako nawóz, to świetny pomysł na to, aby rośliny wzbogaciły się o cenne minerały, takie jak fosfor czy potas. Są to niezbędne pierwiastki, które zapewniają kwiatom i roślinom kwitnienie oraz zdrowie. Oprócz zastosowania ich jako nawozu do storczyków można je stosować także do innych roślin.
Zastanawiając się, nawóz z banana do jakich kwiatów użyć? Odpowiadamy, że do praktycznie wszystkich. Preparat, który z łatwością przygotujemy w domowym zaciszu, może nawet poprawić smak pomidorów. Użycie nawozu jest niebywale proste, a co najważniejsze przynosi wiele korzyści. Jest on niezwykle korzystny szczególnie dla roślin, które kwitną. Można nim nawozić kwiaty doniczkowe oraz ogrodowe, warzywa i krzewy owocowe. Co ciekawe użyty nawóz z bananów do kwiatów róży, odpędzi mszyce.
Warto więc raz na jakiś czas przygotować tego typu recepturę, która tak naprawdę prawie nic nie kosztuje. Skórka z banana jest odpadem, który zazwyczaj trafia w koszu na śmieci. Tym razem można je zostawić i poświęcić kilka chwil, a efekty nas zachwycą. Dzięki temu ozdobimy zarówno mieszkanie, jak i rośliny na zewnątrz.