Kuracje na bazie kwasów złuszczających mogą przynosić bardzo dobre rezultaty jako element świadomej pielęgnacji. Kwas salicylowy to kwas z grupy BHA, który chętnie jest wykorzystywany jako pomocnik w terapii przeciwtrądzikowej. Stosowanie serum z kwasem salicylowym lub żelu do mycia twarzy z tym składnikiem może dawać świetne efekty przy skórze z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum i z problemami trądzikowymi. Jak stosować kwas salicylowy, aby pomóc skórze w procesie regeneracji?
Czym jest kwas salicylowy i jak działa na trądzik?
Kwas salicylowy i jego pochodne należą do gruby beta-hydroksykwasów (BHA). Naturalnie występuje na przykład w korze wierzby. Rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu łatwo pokonuje barierę lipidową skóry. Dlaczego jest skuteczny na trądzik? Efektywnie złuszcza martwe komórki naskórka, ale też wnika w głąb gruczołów łojowych. Dlatego jest wskazany w pielęgnacji skóry skłonnej do łojotoku, a taką jest bez wątpienia cera trądzikowa. Doskonale oczyszcza pory – jest pogromcą zaskórników otwartych i zamkniętych. Co istotne, ma silne działanie antybakteryjne. Zwęża pory i przyspiesza gojenie wyprysków. Działa już bardzo w niskim stężeniu, od 0,2%. Miejscowo warto stosować serum z kwasem salicylowym o wysokim stężeniu 2%, które szybko redukuje zmiany trądzikowe.
Od czego zacząć stosowanie produktów z kwasem salicylowym?
Pamiętaj, że każda skóra ma inny próg wrażliwości. Trzeba mieć świadomość, że kwas salicylowy jest kwasem fotouczulającym, co oznacza, że może powodować reakcje alergiczne i przebarwienia po kontakcie z promieniami słonecznymi. Dlatego nie rekomenduje się nakładania na twarz na dzień serum o wysokim stężeniu kwasu salicylowego i wyjście na spacer po mieście czy tym bardziej plażowanie. Warto zacząć od zastosowania środków z bezpieczną dawką kwasu. Idealnie sprawdzają się do tego żele myjące lub toniki przeznaczone specjalnie do cery problematycznej. Dobrze oczyszczą skórę, pobudzą ją do regeneracji, ale nie przesuszą czy zaszkodzą. Miejscowo możesz stosować serum z wyższą dawką kwasu.
Dopasuje rodzaj i stężenie kwasu do potrzeb skóry trądzikowej
Rozpoczynają kurację, sięgnij więc po tonik lub żel do mycia twarzy z kwasem salicylowym. Sprawdź, jak reaguje Twoja skóra. Przejściowe szczypanie lub delikatne zaczerwienie to reakcja naturalna i bardzo częsta – oznacza, że kwas działa. Obserwuj, jak się czuje Twoja skóra. Na tym etapie warto być cierpliwym. Faza zaznajamiania się z nowym składnikiem powinna trwać około 2 tygodni. Pamiętaj, aby naraz nie wprowadzać dwóch nowych produktów czy składników. Nie stosuj też dwóch produktów z kwasem salicylowym jednocześnie. Na dobry początek wystarczy wspomniany żel lub esencja do mycia twarzy.
O czym należy pamiętać, stosując serum z kwasem salicylowym?
Na początku nie stosuj serum codziennie. Po przygotowaniu skóry do eksfoliacji, na przykład poprzez mycie przez kilka tygodni twarzy żelem z kwasem salicylowym, poznasz sposób reakcji Twojej skóry na ten składnik. Może okazać się, że środek do mycia czy tonizacji okaże się wystarczający. Czasem złuszczanie nie musi być widoczne gołym okiem – gdy odbywa się na poziomie komórkowym, nie oznacza, że preparat nie działa. Wręcz przeciwnie – działa, ale powoli i systematycznie. Nie trzeba od razu sięgać po wyższe stężenie.
Jeśli jednak zdecydujesz się na serum z kwasem BHA, pamiętaj o regeneracji skóry. Stosuj kremy z ceramidami, kwasem hialuronowym, peptydami czy probiotykami. Wspomaganie bariery hydrolipidowej, którą wysokie stężenie kwasów złuszczających może niestety naruszyć, jest niezwykle ważne podczas walki z trądzikiem.