
Recykling plastiku pozwala skutecznie chronić środowisko i ograniczać ilość toksycznych odpadów na składowiskach i w naszym otoczeniu. Recykling tworzyw sztucznych jest jednocześnie dobrym sposobem na przywrócenie do obiegu surowców, które wykorzystane do produkcji nowych wyrobów, umożliwiają redukcję zużycia zasobów pierwotnych. Jak przebiega recykling plastiku i które tworzywa sztuczne można skutecznie poddać przetworzeniu?
Jak wygląda recykling plastiku i kto się nim zajmuje?
Recykling plastiku to zadanie realizowane przez specjalistyczne firmy, które dzięki zaawansowanym technologiom i metodom są w stanie wyprodukować z odpadów surowiec wtórny o jakości porównywalnej do plastiku wytworzonego z ropy. Efektywny i opłacalny recykling tworzyw sztucznych możliwy jest dzięki segregacji odpadów – plastikowe śmieci trafiają wówczas bez zwłoki i dodatkowych kosztów wprost do wyspecjalizowanych zakładów przetwarzania odpadów. Tego typu linie do recyklingu prowadzi w Polsce od wielu lat firma Stena Recycling, która w ostatnim czasie uruchomiła również w naszym kraju nowoczesną linię do przetwarzania folii LDPE. Stena Recycling jest certyfikowanym podmiotem zajmującym się recyklingiem, zatwierdzonym przez EUCertPlastic. Ogólnoeuropejski certyfikat EUCertPlastic wydawany jest jedynie tym firmom przetwarzającym odpady, które prowadzą recykling plastiku w zgodzie z najwyższymi standardami i w sposób w pełni przyjazny dla środowiska. Recykling plastiku w zakładach Stena Recycling to proces wieloetapowy, a na każdym jego etapie wymagana jest duża staranność i precyzja działania, którą osiągnąć można jedynie przy zastosowaniu nowatorskich metod i zaawansowanych urządzeń. Firma organizuje odbiór odpadów plastikowych od ich wytwórców z całego obszaru Polski i transportuje je do swoich zakładów. Odpady z tworzyw sztucznych, które do nich trafią, trzeba najpierw dokładnie posortować na różne rodzaje plastików, następnie oczyścić i osuszyć, by następnie w procesie termicznej obróbki wytłoczyć z nich specjalny regranulat, który staje się nowym, cyrkularnym i przyjaznym dla środowiska oraz klimatu surowcem. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy Stena Recycling oraz innowacjom, które stale wprowadza ona do procesów przetwarzania, recykling plastiku prowadzony przez skandynawskiego giganta może objąć nawet te tworzywa sztuczne, które wcześniej mogły być jedynie spalane i wykorzystywane do odzysku energii.
Jakie tworzywa sztuczne nadają się do recyklingu?
Chociaż większość powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych łatwo można przetworzyć, warto jednak wiedzieć, że recykling plastiku ma pewne ograniczenia. Przetwarzanie plastiku jest utrudnione m.in. w przypadku plastiku barwionego oraz mieszanin różnych tworzyw sztucznych. Stąd postuluje się obecnie wprowadzenie w przemyśle takiego modelu produkcji, w którym dba się o los produktu po zakończeniu jego cyklu życia, czyli tzw. projektowanie dla recyklingu. Chodzi o to, by już na etapie wytwarzania towarów zatroszczyć się o to, by można było je bez problemu przetworzyć i ponownie wykorzystać, gdy staną się odpadem. Ogólnie jednak rzecz ujmując, do recyklingu nadają się przede wszystkim wszelkie tworzywa wykorzystywane do wyrobu opakowań jednorazowych, butelek, worków i torebek foliowych, tj. PET, LDPE, HDPE, a te stanowią ponad połowę wszystkich plastikowych odpadów wytwarzanych na świecie. Recykling plastiku z powodzeniem prowadzi się również w przypadku polichlorku winylu (PVC), z którego wytwarza się m.in. stolarkę okienną czy izolację przewodów, a także termoplastycznego polipropylenu (PP) oraz polistyrenu (PS), który w postaci spienionej wszyscy dobrze znamy jako styropian.